Zeměpisná exkurze do Harrachova

Zeměpisná exkurze do Harrachova

V úterý 8. října jsme s žáky 7. a 8. třídy absolvovali exkurzi do Harrachova, brány západních Krkonoš. Navštívili jsme sklárnu Novosad a syn Harrachov, která je nestarší fungující sklárna v Čechách a pravděpodobně i na světě. Dochovala se zde tradiční ruční výroba sklářskými píšťalami a foukáním do dřevěných forem. Dalším bodem exkurze byla prohlídka samotného lyžařského střediska, kterou jsme absolvovali při pěším přesunu ze sklárny do Hornického muzea. Zde jsme navštívili prohlídkovou štolu a seznámili se s prací v rudných dolech. Někteří si prohlédli i zajímavé sbírky v muzeu.  A protože nám počasí přálo, celou exkurzi jsme zakončili návštěvou Mumlavského vodopádu.
Mgr. Petra Faistaverová

A co si z exkurze zapamatovali samotní žáci 7. třídy?

Jeli jsme na exkurzi do Harrachova. Nejprve jsme šli do sklárny. Bylo tam docela teplo. Uprostřed haly byla tavná pec a každou chvíli tam přicházeli nějací muži a vytahovali z pece roztavené sklo. Nejdříve ho zchladili ve vodě, pak ho dali mistrovi, který deformoval např. nožičku nebo tu plochu, na které skleničky stojí. To byla asi nejzajímavější část exkurze ve sklárně. Potom jsme šli k dolu. Paní co nás provázela po dole, nám řekla spoustu zajímavých informací o tom, co se v dole těžilo, fluorid a ještě dalších pár surovin, jak fungovaly výtahy, větrání a záchranné šachty.  Ještě jsme se zašli podívat k Mumlavským vodopádům. Byly vyšší, než jsem si je představoval. Voda byla studená. Nad vodopády se dalo přejít po kamenech, a tak jsem to udělal. Měl jsem mokré botyJ. Byl to opravdu dobrý výlet a líbil se mi.
Aleš Mühlbach

Jeli jsme na exkurzi do sklářské dílny v Harrachově. Ukázali nám, jak se dělají skleničky. Řekli nám spoustu zajímavých informací např., že je to největší sklárna v republice a založili ji v roce 1721. Pracovníci začínají od 7.00 hod a končí v 16.00 hod, mezi tím mají dvě 15. minutové přestávky, za 1 směnu vyrobí 600 – 1000 skleniček. Všude nás provedli od výroby až po brusírnu. Nakonec jsme si mohli koupit nějaké skleničky. Potom jsme šli do hornického muzea. Tam jsme procházeli chodbami v podzemí. Viděli jsme větrací štoly, únikový východ a skřítka. Dále jsme šli k Mumlavským vodopádům, tam jsme se mohli nasvačit a oddechnout si. Potom už jsme jenom jeli zpátky do školy. Byl to dobrý výlet.

Markéta Jeriová

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>