Počítadlo návštěvnosti

Posledních 7 dní:

Posledních 30 dní:

Celkem:

Recitace aneb otevření cesty k poezii

Vloženo: 15.1.2018 | Autor: Junek| Zobrazeno: 203x | Upraveno: 15.1.2018 Upravil: Junek
Poezie má za sebou dlouhou cestu od poezie snílků k poezii všedního dne. Často bojuje o místo na slunci, o čemž svědčí velikost regálů s poezií v jednotlivých knihkupectvích. Často ani prodavač neví, kde ta "mrška" poezie se vlastně schovala. Pojďme k ní opět hledat cestu a vrátit ji do času snílků a nadějí. Snad jednou z cest i naše soutěž v recitaci, o níž nás poinformuje učitelka ČJ Romana Macháčová. „Poslouchej, skutečná poezie nic neříká, jen zaškrtává možnosti. Otevírá všechny dveře. Můžeš projít jakýmikoliv, které ti vyhovují.“ (Jim Morisson)

Příjemná vánoční atmosféra letos provázela školní kolo v recitaci, které se konalo celé středeční dopoledne. Soutěž zahájily tanečnice z obou šestých tříd, které tanec především baví,  takže pro ně nebyl problém, nachystat tři různá vystoupení, která vyplnila čas mezi  kategoriemi .  V doprovodném programu  jsme si také užili vystoupení malých hudebníků , kde kromě kytar , flétny a klavíru zazněla i trumpeta  v podání Pepči Šedivého. Klavírní umění na velmi dobré úrovni předvedly zábavnou  formou  Lucka Pekárková s Helenkou Horáčkovou. Naši  nejmenší  prvňáčci  opět recitovali mimo soutěž, nestyděli se a básničky zvládli bez mikrofonu. Odnesli si diplom a sladkost na památku.  Letos  i  s prvňáčky  odrecitovalo celkem 78 dětí.  Nejméně  soutěžících  bylo opět v nejstarší kategorii, která byla navíc ochuzena o favority.  Pěknou úroveň přednesu jsme  zaznamenali  asi nejvíce v kategorii 6.,7.třída.  Celkově se porota v zastoupení pí.uč.Hana Lánská, Pavla Ottová  a Zdena Erbenová shodla na tom, a já musím souhlasit, že  úroveň mluveného projevu je u dětí na prvním stupni  velmi špatná. Máme tím na mysli především vady výslovnosti. Někteří účinkující měli moc pěkně vybraný text, snažili se i o procítěný přednes, ale nebylo jim téměř rozumět. Je to škoda, protože většina vad výslovnosti se dá  odstranit  a do života každého jedince to jistě přinese velkou úlevu. Apelujeme  tímto  zejména na rodiče,  aby  výslovnost u dětí  nepodceňovali už  od útlého věku, hodně s dětmi četli nahlas, povídali si s nimi o zážitcích všedního dne a nechali děti  vyprávět příběhy, které třeba pro dospělé mohou být únavné, ale dávají dětem možnost rozvíjet jejich fantazii a učí je mluvenému projevu. Žáci s poruchami výslovnosti na druhém stupni z pochopitelných důvodů často nejsou schopni ani vystoupit s referátem před třídou, protože se  stydí  a očekávají výsměch. Do soutěže je ani nezveme, protože  špatná  výslovnost  je velkým  handicapem při hodnocení. Vyučující na prvním stupni  budou mít do budoucna více práce také s tím, aby děti naučili při přednesu správně dýchat, frázovat a pohovořili s nimi také o tom příběhu, který se v textu ukrývá, tak,  aby děti vůbec chápaly, o čem mluví. Nás učitele i Vás rodiče čeká spousta práce,…. ale práce prý šlechtí…. Pochvalu zajisté  zaslouží každý,  kdo si text pečlivě vybral a naučil se ho, nestyděl se vystoupit a pochopitelně také  gratulujeme vítězům. Do okresního kola postupují z každé kategorie dva zástupci, postup je dobrovolný, pokud někdo nechce nebo nemůže ,  vezmeme náhradníky.

Kdo pracuje s láskou, ten do veškeré práce vnáší poesii.  (N.G. Černyševskij)

Výsledky školního kola v recitaci 2017

Kategorie 2.,3.  třída:      1.místo      Lucie Šimková